A 30. heti ultrahangvizsgálat célja a magzat növekedési ütemének, valamint a köldökzsinór -, és agyi keringés ellenőrzése. Orvosaink 16 vizsgálati síkot elemeznek ekkor, ellenőrzik a szív szerkezetét, mivel vannak olyan szívhibák, amelyek a 20. hetes vizsgálatnál még nem látszanak (aorta szűkületek).
Ezek általában pici, jellemzően jól gyógyítható szívhibák, amelyeket fontos ismernünk, hogy még a születés előtt felkészülhessünk rá. Rendkívül értékes időt takaríthatunk így meg, és a baba születését követően már elkezdődhet a kiszűrt probléma kezelése.
Az ultrahangvizsgálat általában a terhesség 30-32. hete között történik. A hazai és nemzetközi protokollok szerint minden várandósnál javasolt elvégezni, de különösen azoknál, akiknél az előző terhességben olyan szövődmények léptek fel, mint preeclampsia, magzati növekedési elmaradás, koraszülés, terhességi cukorbetegség, vagy méhen belüli elhalás. Elvégzése természetesen minden olyan esetben is különösen indokolt, ahol jelen terhesség során probléma lépett fel.
A szűrés a magzati növekedést és állapotot határozza meg, valamint az eddig jellemzően nem ábrázolható fejlődési rendellenességeket zárja ki az alábbiak vizsgálatával:
- A magzati fej, haskörfogat és hosszú csöves csontok megmérése, valamint a magzat súlybecslése.
- A magzat mozgásainak vizsgálata
- A méhlepény helyzetének és megjelenésének vizsgálata
- A magzatvíz mennyiségének meghatározása
- A magzat agyi és köldök keringésének vizsgálat, a magzat oxigén és tápanyag ellátottságának megítélése.
- Az agyi struktúrák, folyadékterek és a szürkeállomány barázdáltsági vizsgálatával a központi idegrendszer megítélése
- A vese és húgyúti rendszerek vizsgálata a későn ábrázolódó tágulatok, szűkületek és vese szerkezeti eltérések kizárására
- A gyomor és bélrendszer vizsgálata a későn ábrázolódó bélszűkületek és elzáródások kizárásához
- A szív és nagyerek vizsgálata a későn ábrázolódó érszűkületek kizárásához.